روش های جستجو در اینترنت (آنچه که یک مهندس باید بداند)

از دیگر موارد مهمی که یه مهندس باید بدونه اینه که بلد باشه چطوری در اینترنت چرخ بزنه و جستجویی درست داشته باشه… به عبارتی در کمترین زمان ممکن به خواسته اش برسه…. نکات جستجو در اینترنت رو میشه دو قسمت کرد….

۱- نکات عمومی (که در هر جست جویی لازمه که بهش توجه بشه)….

۲-نکات تخصصی (این نکات مخصوص هوافضایی هاست)

در ابتدا سه موتور جستجوی  زیر رو به شما معرفی می کنیم که غالبا اکثر ماها از اولیش یعنی گوگل استفاده می کنیم…. ما هم بیشتر به توضیح جستجو در گوگل می پردازیم:

۱. Google                       http://www.Google.com

۲.Yahoo                        http://www.yahoo.com

۳. bing                           http://www.bing.com

از اونجايي كه نكات زياده و هم وقت شما و هم وقت ما گرفته مي شه! موارد مهم رو ذكر مي كنيم:

۱. هميشه سعي كنيد كلمات كليدي و اصلي رو بنويسيد

۲. از درج حروف اضافه (از٬ در٬ به  تا٬ و  که و ….) خودداری کنید چون نتایج بدست آمده بیشتر شما رو گیج می کنه و از هدف دورتر!

۳. علامتهایی وجود دارند که به وسیله اونها میتونید خیلی سریع به خواسته تون برسید:

علامت +  مثلا شما عبارت « هواپیما +سوخت » رو جستجو می کنید…. گوگل سایتهایی رو براتون میاره که یکی یا هر دو کلمه ی هواپیما و سوخت در اونها وجود داره

علامت – مثل نوشتن عبارت « بال -پرنده » در اینصورت سایتهایی که در اونها بال وجود داره ولی کلمه پرنده وجود نداره در نتایج جستجو میان.

علامت “” با جستجوی عبارت « بال هواپیما» سایتهایی میان که کلمه بال و هواپیما و یا یکی از اونها وجود داره ولی با درج عبارت فوق میان علامت “بال هواپیما” (کوتیشن) دقیقا سایتهایی رو میاره که عبارت بال هواپیما در اونها وجود داره (ودقیقا کنار هم هستند)….

علامت : site  براي جستجو در يك سايت خاص ابتدا عبارت مورد جستجوي خودتون رو بنويسيد و سپس با درج« :site »و نوشتن آدرس سايت مورد نظر به جستجو در آن بپردازيد. مثلا ميخواهيد عبارت طراحي هواپيما رو در سايت Asec جستجو كنيد….      طراحي هواپيما site:www.asec.ir

علامت .. با اين علامت مي تونيد بازه و محدوده عددي رو در زمينه دلخواه تون بدست بياريد مثلا قصد داريد قيمت هواپيماهايي رو كه در بازه ۵۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ دلار هستند جستجو كنيد:   aircraft $50000..100000

علامت : inurl  شاید به این فکر افتادید که شاید سایتی با آدرس خاصی وجود داشته باشه (مثلا aviation ) براي مطمئن شدن از اين موضوع ميتونيد عبارت روبرو رو جستجو كنيد:      inurl:www.aviation.com

 ۴. گاهي اوقات در دنياي فارسي نميتونيد به جستجوي خود دست پيدا كنيد بنابراين بايد به زبانهاي ديگر مخصوصا انگليسي آشنا باشيد تا به مطلب مورد نظر برسيد…. اين نكته در زمينه هوافضا خيلي حائز اهميته كه در ادامه بحث خواهيم كرد..

 از فایل زیر که به همت آقای رضا دوگر عزیز ترجمه شده٬  ميتونيد با زوایای پیدا و پنهان سایت گوگول آشنا بشید:

download-whight

جستجوی مطالب علمی و تخصصي :

در پست بعدي (كه مطالب مهمتري بيان ميشه) به روش جستجوي تخصصي مطالب علمي و هوافضايي خواهيم پرداخت….

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *