درباره پدر تحقیقات موشکی روسیه چه میدانید؟

کنستانتین ادواردوویچ تسیولکوفسکی (به روسی: Константи́н Эдуа́рдович Циолко́вский) در سال ۱۸۵۷ در شهر کالوگا در حومه مسکو به دنیا آمد و بیشتر زندگی خود را در خانه‌ای چوبی در اطراف کالوگا در ۲۰۰ کیلومتری جنوب غربی مسکو گذراند.

او تا سال ۱۸۸۳ (یعنی ۲۵ سالگی) به دنبال طراحی و کشف اصول عملکرد موتور موشک قابل هدایت و کنترل شونده بود. در سن چهل سالگی پس از سالها تحقیق، مقاله ای تحت عنوان «اکتشاف فضای کیهانی به وسیله دستگاه های عکس العملی» ارائه نمود که در میان انبوهی از اندیشه‌های نو در مورد فضانوردی، از ماهواره نیز نام برد. این از نخستین بارهایی بود که مفهوم ماهواره ذکر شده است.

تسیولکوفسکی در سال ۱۹۰۳ برای نخستین بار مقاله علمی استفاده از راکت‌ها برای سفرهای فضایی را ارائه کرد و در آن، ساخت یک دستگاه را به طور کامل توصیف نمود. این دستگاه، قادر به حمل انسان به فضا بوده و نیروی محرکه آن را ترکیب اکسیژن و هیدروژن مایع تأمین میکند. لذا وی نخستین شخصی است که استفاده از سوخت مایع را برای موشک‌ها پیشنهاد نموده است. پیشنهاد او در سال ۱۹۲۶ توسط رابرت گدارد که نخستین موشک با سوخت مایع را راهی فضا کرد، عملی شد.

طرح اولیه نخستین فضاپیما، توسط تسیولکوفسکی

تسیولکوفسکی مطالعات جدید خود  را در قالب مقالات دیگری منتشر کرد تا آن که در سال ۱۹۲۰ مقاله ای درباره موشک‌های چند مرحله‌ای ارائه نمود. طرح موشک چند مرحله ای او برای قرار گرفتن در مداری به دور زمین، دارای ۲۰ موتور بود. جالب این که با شروع تحقیقات فضایی شوروی در سال ۱۹۵۷، اولین موشکی که به فضا پرتاب شد (موشک Sputnick) دقیقا دارای ۲۰ موتور بود.

اما شاید مهمترین کار او، فرموله کردن چهار قانون مهم برای پرواز موشک به فضا بود. محاسبه سرعت و سوخت لازم یک فضاپیما برای فرار از نیروی گرانش زمین و کشف رابطه بین کاهش وزن موشک و افزایش سرعت آن، از جمله این روابط است که به نام خودش نیز ثبت شده است.

اصلی ترین معادله حرکت موشک، همان رابطه تسیولکوفسکی است که به صورت زیر بیان میشود:

\Delta v = v_\text{e} \ln \frac {m_0} {m_1}

او انسانی مردم‌گریز بود و رفتارش برای هم‌محلی‌ها عجیب می‌نمود. گفته شده که وی در اواخر عمر خود، روزانه نزدیک به ۲۰ ساعت مطالعه و تحقیق میکرده است. وی از سال ۱۸۷۶ تا ۱۹۲۱ بدون گرفتن هیچ کمکی، تحقیقات خود را در اوقات فراغت انجام میداد. در سن ۶۳ سالگی، از طرف دولت روسیه، وامی به صورت جایزه نقدی دریافت کرد که به کمک آن توانست تحقیقات خود را در رابطه با ساخت موشک، تکمیل کند.

این معلم ریاضی، بیش از ۵۰۰ مقاله و کتاب در طول عمر خود ارائه نمود و در سال ۱۹۳۵ در سن ۷۸ سالگی، پرونده زندگی تحقیقاتی اش بسته شد.

3 دیدگاه درباره “درباره پدر تحقیقات موشکی روسیه چه میدانید؟

 1. حامد

  سلام .خیلی جالب بود مصداق بارز حدیث پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم بودن که می فرمایند: اطلب العلم من المهد الی اللحد(از گهواره تا قبر(مرگ) در طلب دانش باش).ولی متاسفانه هنوز هم بسیاری کوته فکر هستند که میگن درس خوندن و مطالعه که نشد نون و آب. یعنی خداوند که در قرآن کریم فرمودند: « يرفع الله الذين امنوا منكم والذين أوتوا العلم درجات والله بما تعملون خبیر »(خداوند مقام اهل ایمان ودانشمندان عالم را به مراتب بلند مرتبه می گرداند، وخدا به هرچه انجام می دهید آگاه است ، سوره مبارکه مجادله، آیه شریفه ۱۱)معاذالله نمی دونن ما به نون و آب احتیاج داریم.ومنافاتش با نون و آب چیه؟.ببخشید طولانی شد دلم پر بود.وآخردعواهم الحمدلله رب العالمین.

  پاسخ
 2. حسین

  ممنون جالبه!

  ۱۷ سپتامبر سال ۱۸۵۷ در ایژوسکوی روسیه به دنیا می آید. به مدرسه نمی رود و تحصیل را در خانه دنبال می کند.

  ۱۸۷۱
  روی ریاضی و فیزیک تمرکز می کند. مجذوب بالونهایی که با هوای گرم به حرکت در می آیند می شود و فکرش مشغول ساختن بالونی فلزی که با هوای گرم حرکت کند می گردد.

  ۱۸۷۳
  می خواهد در دانشکده فنی مسکو به تحصیل ادامه دهد ولی در امتحان ورودی مردود می شود. همچنان به مطالعه شخصی ادامه می دهد.

  ۱۸۷۶
  به ویانکا ی روسیه می رود و از راه تدریس خصوصی امرار معاش می کند.

  ۱۸۷۹
  در “بروسک” نزدیک “کالوگا” معلم می شود و مطالعه و آزمایشات علمی را دنبال می کند.

  ۱۸۸۱
  نظریه جنبشی گازها را ارایه می دهد (یعنی گازها در حال حرکت یکنواخت هستند). او این نظریه را مستقل از «جیمز
  ماکسول» (۷۹ ـ ۱۸۳۱)که یک دهه قبل به این نتیجه رسیده بود انجام می دهد.

  ۱۸۸۳
  کتاب «فضای خالی» را منتشر می کند در این کتاب وی رانش با عکس العمل را برای سفرهای فضایی مورد بررسی قرار می دهد.

  ۱۸۸۵
  بر روی یک سفینه هوایی فلزی شروع به کار می کند. در طول چندین سال بعد چند سال آزمایشی می سازد.

  ۱۸۹۸
  می گوید: برای پرواز فضایی، موتورهای موشکی با سوخت مایع لازم است.

  ۱۹۰۳
  در کتاب «جستجو در فضای کیهانی با ابزارهای واکنشی» نظریه موشکها و موتورهای سوخت مایع را ارایه می دهد. این کتاب در سالهای بعد چندین باز تجدید چاپ می شود.

  ۱۹۱۸
  با انتشار کتابهای علمی ـ تخیلی مثل «ماورای زمین» که در آن به توصیف شهرهای فضایی می پردازد، پرواز قضایی را در بین مردم عادی نیز مطرح می سازد.

  ۱۹۲۹
  نظریه موشکهای چند مرحله ای را ارایه می نماید.

  ۱۹۳۵
  ۱۹ سپتامبر در شهر «کالوگا» روسیه، از دنیا می رود. آکادمی علوم مسکو به افتخار وی مدالی را در نظر می گیرد تا به بهترین کتاب نوشته شده درباره سفرهای بین سیاره ای تعلق گیرد.

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *