تخمین Map کمپرسور (Estimation of Compressor Maps)

نقشه عملکردی یا همان Map از جمله اطلاعات مهمی است که طراحان و تحلیل گران توربین گاز از آن استفاده می کنند. این نقشه، معرف هویت اجزای توربین گاز هست و از طریق آن می توان مشخصات و نحوه کار اجزا را فهمید.

شاید فکر کنید که منظور از این نقشه، مشخصات هندسی کمپرسور و توربین هست. در حالی که منظور از نقشه عملکردی یا همان مپ نشان دهنده پارامترهای عملکردی و نحوه تغییر آن است. در واقع MAP یک نمودار است که محور افقی آن پارامتر بی بعد شده دبی جرمی ورودی به کمپرسور (یا توربین) و محور عمودی آن پارامتر نسبت فشار کمپرسور (یا توربین) است. (البته در توربین این محورها می تواند بالعکس نیز باشد). همچنین خطوطی درون نمودار مشخص شده است که راندمان و میزان دور کمپرسور یا توربین را نشان می دهد.

این نکته را هم بدانید که معمولا نقشه عملکردی، برای توربین یا کمپرسور استخراج می شود و مورد استفاده کاربران این اجزا قرار می گیرد.

در این جا فایلی با توضیحاتی مختصر در مورد تخمین Map کمپرسور قرار داده شده است که می تواند برای دانشجویان پیشرانشی مفید باشد. این فایل در واقع بخش پیوست کتاب سیستمهای پیشرانشی توربین گاز است:

download-whight

گذشته از فایل فوق، نرم افزارهایی هم هستند که به تحلیل نقطه طرح و خارج طرح انواع توربین گاز می پردازند که یکی از بهترین آنها نرم افزار پیشرانشی Gasturb10 هست که تخمینی از توربین گازی که دلخواه شما هست می دهد. امتیازی که این نرم افزار را نسبت به نمونه های مشابه متمایز می کند محیط کاربرپسند آن است. شما هم می توانید انواع توربین گاز هوایی و زمینی را در این نرم افزار تحلیل و نقشه عملکردی توربین  و کمپرسور را به زیبایی استخراج کنید!

نسخه اصلی این نرم افزار ارزشمند در سایت برای دانلود رایگان قرار داده شده است. این نرم افزار را تا قبل از این که در سایت برای دانلود قرار گیرد باید با مصیبت تهیه  و بابتش پول پرداخت می کردید! برای دانلودش اینجا کلیک کنید.

2 دیدگاه درباره “تخمین Map کمپرسور (Estimation of Compressor Maps)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *