اینفوگرافی جامع از سوانح هوایی ایران

آمار سوانح هوایی ایران بسیار زیادتر از میانگین جهانی است و خطوط هوایی ایران که در زمان های گذشته (در سال ۱۹۷۶ هما پس از شرکت استرالیایی کوانتاس ایمن‌ترین شرکت هوایی جهان لقب گرفت) پیشرو بود به واسطه مدیریت بسیار بسیار ضعیف و همچنین تحریم ها زمینگیر شده است. در حالی که مسئولان با اختصاص میلیاردها دلار قصد ساخت هواپیمای جت ۱۵۰ نفره هستند ناوگان ایران روز به روز پیرتر می شود و جز یکی دو شرکت تلاشی برای ورود هواپیماهای جوان و یا حداقل میانسال نمی شود.

توپولوف یا گهواره مرگ هوایی روسی ، هواپیمایی منفور در چشم ایرانیان هست ، هواپیمایی که هرچه هم از آن به نیکی یاد کنید ایرانیها به هیچ قیمت سوار آن نمی شوند این هواپیماها به تنهایی حدود ۴۵۰ نفر از هموطنانمان را به کام مرگ کشیده اند و در نتیجه این فجایع برای همیشه با خطوط هوایی ایران خداحافظی کردند.

از توپولوف که بگذریم به ایلوشین میرسیم باز هم مرگ روسی ، ایلوشین هم ۳۰۲ نفر ایرانی را هرگز پیاده نکرده است. که آخرین اتفاق آن در مشهد بود که هواپیما با سرعت بالا به زمین نشسته و با مانع برخورد کرد و ۱۷ نفر جان خود را از دست دادند

                                                       تصویر توپولوف ۱۵۴ در فرودگاه مشهد

قاتل آمریکایی در آسمان ایران هواپیمایی جز c -130 نیست ، هواپیمایی که عموما در ارتش فعال است و حوادث آن هم مربوط به پرواز های ارتش بوده و به تنهایی مامور ترور بسیاری از فرماندهان بوده است که به نظر میرسد بیشتر عوامل انسانی در این حوادث نقش بازی کرده اند چراکه این هواپیما در دنیا حساب خود را پس داده است.

            (محل سقوط c -130 در شهرک توحید تهران)

هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ ، جز آخرین هواپیماهایی که هنوز به همراه خود مهندس پرواز نیاز دارد و در دنیا ۳ هزار و ۷۰۴ مورد مرگ را داشته است . در ایران نیز سابقه بدی دارد و در مجموع شرکت بوئینگ نزدیک به ۲۲۰ نفر مسافر را ناکام گذاشته اند. البته باید دقت داشت این تقصیر بوئینگ نیست که ما هنوز از ۷۲۷ استفاده می کنیم که تقریبا منسوخ شده است. آخرین تحویل این هواپیما در دنیا ۱۹۸۴ بوده است و این پر سر و صدا ترین جت مسافربری دیگر جایی در حمل و نقل ایمن دنیا ندارد.

        (بوئینگ ۷۲۷ متلاشی شده در حوالی ارومیه)

و ایرباس گل سرسبد هواپیماهای ایرانی است .. حتی ایریاس ۳۰۰/b2 ,b4  با ۳۱ سال سن قتل عمدی رو در ایران مرتکب نشده اند. یک بار امریکایی های کودک کش ، هواپیمای مسافر بری ایران را سرنگون کردند با ادعاها و توجیهات احمقانه …. در نتیجه شاید خوشنام ترین هواپیما ها در نزد ایرانیان ایرباس است و می توان آن را به عنوان یکی از هواپیمایی عنوان کرد که مسافرین بی دغدغه برای یفر انتخاب می کنند.

و نام امن دیگر نیر فوکر ۱۰۰ است هواپیمایی که تلفاتی برای ایرانیان نداشته است گرچه شرکت فوکر در ایران با هواپیماهای دیگرش ۱۰۹ نفر را به کام مرگ فرستاده است اما هواپیمای فوکر ۱۰۰ با توجه به استفاده زیاد کماکان در دیدگاه مسافران هواپیمای امنی است.البته به گفته مهندسین پرواز این هواپیما در ارابه فرود خود ضعف هایی دارد

                                           (باز نشدن چرخ فوکر ۱۰۰ در زاهدان)

و در پایان نامی که مورد تعظیم مهندسین هوایی است نامی جز بوئینگ ۷۴۷ نسیت. در کل در دنیا ۳۰ حادثه داشته است که عموما به دلیل نقص فنی نبوده است …. هواپیمایی که سقوط کردن آن بسیار دور از ذهن است و به عنوان یک اثر هنری به آن نگاه می شود که سال هاست با مدل های مختلفش آسمان را در تسخیر خود در آورده است

اینفوگرافی زیر توسط تسنیم تهیه شده ..

یرای مشاهده کامل :

مشاهده عکس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *