آشنايي با رشته هوافضا در دانشگاه صنعتي مالك اشتر

معرفی دانشگاه صنعتی مالک اشتر:

دانشگاه صنعتي مالك اشتر با هدف اجراي پروژههاي تحقيقاتي خاص ملي و آموزش و تربيت كارشناسان و كادر ويژه مورد نياز صنايع و مراكز تحقيقاتي كشور در سال ۱۳۶۳ با تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي و وزارت فرهنگ و آموزش عالي تأسيس گرديد. هماكنون اين دانشگاه داراي مجتمعهاي دانشگاهي و مراكز آموزشي و تحقيقاتي در نقاط مختلف کشور به شرح ذيل ميباشد….

مجتمع دانشگاهی ارتباطات و فناوری اطلاعات ( تهران- لویزان)

مجتمع دانشگاهی برق و الکترونیک ( تهران- لویزان)

مجتمع دانشگاهی علوم کاربردی (اصفهان – شاهین شهر)

مجتمع دانشگاهی علوم و فناوری زیر دریا (اصفهان – شاهین شهر)

مجتمع دانشگاهی علوم و فناوری فارس (شیراز)

مجتمع دانشگاهی مدیریت و فناوری های نرم ( تهران- لویزان)

مجتمع دانشگاهی مکانیک و هوا فضا(اصفهان – شاهین شهر)

مجتمع دانشگاهی مواد و فناوری های ساخت ( تهران- لویزان)

مجتمع دانشگاهی هوا فضا ( تهران- اتوبان تهران /کرج )

دانشکده مهندسی برق(اصفهان – شاهین شهر)

دانشکده مهندسی پدافند غیرعامل ( تهران- لویزان)

دانشکده شیمی و مهندسی شیمی ( تهران- لویزان)

دانشکده مهندسی صنایع(اصفهان – شاهین شهر)

دانشکده مهندسی مواد (اصفهان – شاهین شهر)

پژوهشکده فناوری های زیستی (تهران – لویزان )

پژوهشکده علوم و فناوری دفاعی شمال (فریدون کنار)

پژوهشکده علوم و فناوری دفاعی شمال غرب (ارومیه)

پژوهشکده علوم و فناوری دفاعی هرمزگان (بندر عباس)

مرکز فناوری اطلاعات و خدمات علمی اصفهان (شاهین شهر)

مرکز فناوری اطلاعات و خدمات علمی تهران (لویزان)

در این میان تنها پردیس های تهران و اصفهان اقدام به جذب دانشجو کرده و بقیه مراکز، تحقیقاتی می باشند.

 دانشگاه صنعتی مالک اشتر به لحاظ قوانین جاری از قوانین وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تبعیت کرده و در قوانین آموزشی مطابق قوانین جاری وزارت علوم می باشد. لذا باید به این نکته توجه داشت که علاقه مندان به فعالیت های اجتماعی و سیاسی، توجه به ممنوعیت فعالیت سیاسی در سازمان های تابعه وزارت دفاع را داشته باشند. در حال حاضر تنها نهاد فعال دانشجویی این دانشگاه بسیج دانشجویی می باشد و شورای صنفی و انجمن های علمی دانشجویی که اخیرا در این دانشگاه به انجمن های علمی پژوهشی تغییر نام پیدا کرده اند به صورت محدود و با مشکلات فراوان در حال فعالیت می باشند که دلیل این امر نیز این می باشد که فضای این دانشگاه بیشتر پژوهشی می باشد و دانشجویانی را که نیز تربیت می کند برای اهداف خاص خود و در رشته های مورد نیاز خود می باشد. لازم به ذکر است که اخیرا معاونت دانشجویی این دانشگاه نیز در یکی دیگر از معاونت های دانشگاه ادغام شده است.

دانشگاه صنعتی مالک اشتر در دوره های مختلف، با تغییر مدیریت های وزارت دفاع به نحوه های گوناگون اقدام به جذب دانشجو نموده است ولی در حال حاضر رویه جاری این دانشگاه جذب دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد و تمرکز این دانشگاه به جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشد و تنها در سه رشته مهندسی هوافضا ، مهندسی اپتیک و لیزر و مهندسی دریا دانشجو در مقطع کارشناسی می پذیرد و این تعداد کم پذیرش در مقطع کارشناسی، فضای تحرک و جنبشی که در دانشگاهها به واسطه وجود دانشجویان کارشناسی وجود دارد را تحت تاثیر گذاشته است.

رشته های فعلی مقطع کارشناسی این دانشگاه، رشته های خاص می باشد و به گفته مسئولان این دانشگاه جهت بکارگیری و استفاده در صنایع دفاعی، آموزش می بینند. محل تحصیل مقطع کارشناسی این دانشگاه در شاهین شهر در ۱۵ کیلومتری شهر زیبای اصفهان است. راحتی رفت و آمد به این شهر زیبا از مزایای تحصیل در این دانشگاه می باشد.

وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویی:

خوابگاه های دانشجویی این دانشگاه در مقایسه با سایر دانشگاه ها از نمره قابل قبولی برخوردار می باشد و حتی برای دانشجویان متاهل نیز تمهیداتی اندیشیده است. وضعیت سایر خدمات رفاهی آن را می توان متوسط ارزیابی کرد ولی جزو دانشگاه های برتر کشور در این زمینه قرار نمی گیرد. به لحاظ فرهنگی مانند برنامه های تفریحی، اردویی، جشن ها و … این دانشگاه بسیار ضعیف بوده و به هیچ عنوان نتوانسته است رضایت دانشجویان را جلب نماید و دلیل این امر وابستگی فعالیت های فرهنگی این دانشگاه به اداره عقیدتی سیاسی وزارت دفاع می باشد که یک نهاد کارمندی و نه دانشجویی می باشد. وظایف این اداره مانند نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دیگر دانشگاه ها اما با حوزه فعالیت بیشتر، می باشد.

وضعیت هیئت علمی:

هیئت علمی این دانشگاه در بعضی از رشته ها خوب و بعضی ضعیف می باشند به طوری که به صورت میانگین نمره ۱۵ از بیست را می توان به درجه علمی آن داد. البته اساتید خوب و بسیار برجسته ای نیز در این دانشگاه به خصوص در  رشته هوافضا اقدام به ارائه درس می نمایند که ازین میان به اساتیدی همچون دکتر میرزا بزرگ، دکتر منشادی، دکتر فولادی، دکتر یوسفی، دکتر مستوفی زاده، دکتر دلایلی، دکتر براتی، دکتر مقدس، دکتر مرآثی و … اشاره کرد که نه تنها در سطح اصفهان و در سطح وزارت دفاع، بلکه برخی از آنها از اساتید برجسته کشوری هستند. نکته بسیار مهم این است که مجتمع دانشگاهی مکانیک و هوافضای این دانشگاه، که دانشجویان کارشناسی هوافضا در این مجتمع مشغول به تحصیل هستند، ارتباط تنگاتنگی با صنایع و کارخانجات وزارت دفاع دارد و پروژه های بسیاری در مجتمع در حال انجام است که می تواند از همین ابتدا دانشجویان را به سمت پروژه های عملیاتی و صنعتی سوق دهد.

آزمایشگاهها و کارگاههای هوافضا نیز دارای وضعیت نسبتا خوبی است که شامل آزمایشگاه های مرجع تست موتورهای هوافضایی، توربو ماشین ها، کنترل، ماشین های CNC، آیرودینامیک، سیالات، ترمودینامیک، مقاومت مصالح، دینامیک ماشین و ارتعاشات، کارگاه موتور بال و بدنه می باشد.

استخدام در وزارت دفاع:

به گفته مسئولین این دانشگاه و وزارت دفاع در صورت موفقیت دانشجو در کسب نمرات خوب و قوی بودن در مقطع تحصیلی خود آنها جذب وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می شوند. در سامانه استخدامی وزارت دفاع نیز برای داشنجویان این دانشگاه در کنار دانشگاه های رده اول ایران دارای اولویت می باشد. البته تجربه نشان داده است که جمع زیادی از فارغ التحصیلان این دانشگاه وارد بدنه وزارت دفاع می شوند که این با توجه به شرایط فعلی بازار کار یک نمره خوب محسوب می شود.

ادامه تحصیل:

با توجه به رویکرد این دانشگاه در گسترش مقاطع تتحصیلی ارشد و دکتری این امتیاز برای دانشجویان این دانشگاه وجود دارد که در دانشگاه خود اقدام به ادامه تحصیل نماید. توجه به آمار قبولی کارشناسی ارشد این دانشگاه هم جالب توجه می باشد به نحوی که علی رغم تعداد قابل قبول قبول شدگان کنکور کارشناسی ارشد در بعضی از رشته ها همچون مهندسی هوافضا سالانه بیش از ۵۰ درصد دانشجویان این دانشگاه در دانشگاه های رده اول ایران همچون شریف و امیرکبیر در مقطع کارشناسی ارشد قبول شده و ادامه تحصیل می دهند و درنهایت شاید بیش از ۷۰ درصد دانشجویان هوافضای مالک اشتر وارد مقاطع تحصیلات تکمیلی می شوند که این نشان سطح علمی قابل قبول این دانشگاه می باشد در رشته مهندسی دریا هم با کمی درصد کمتر همین وضعیت جاری می باشد یعنی در این رشته هم تعداد زیادی از دانشجویان در مقاطع تحصیلی بالاتر و دانشگاه های معتبر پذیرفته می شوند.

جمع بندی:

در صورتی که هدف از ورود به دانشگاه لذت بردن از ۴ سال زندگی دانشجویی و افزایش بینش و فعالیت ها و تحرکات د انشجویی می باشد این دانشگاه نمی تواند خواسته های مدنظر را برآورده نماید اما اگر هدف فقط درس بوده و به فکر انجام کارهای پژوهشی و علمی باشید و پس از فراغت از تحصیل، فکر استخدام در سازمان های دولتی همچون وزارت دفاع را در سر می پرورانید این دانشگاه می تواند محیط نسبتا خوب برای شما باشد هرچند که دانشگاه، تضمینی در خصوص استخدامی به دانشجویان نمی دهد.

 رتبه های قبولی در این دانشگاه رو می تونید از اینجا ببینید.  ضمنا مطالعه  نظرات اين پست نيز بسيار به شما كمك خواهد كرد.

 جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت mut.ac.ir مراجعه فرمائید.

برای دیدن برخی تصاویر اینجا کلیک کنید.

مطالب فوق بيشتر به مقطع كارشناسي هوافضاي دانشگاه صنعتي مالك اشتر پرداخته بود و دانشگاه رو از منظر پرديسي كه در اصفهان و در شهر شاهين شهر هست مورد مطالعه قرار داده بود. در اينجا مطالبي را زا دو دانشجوي ارشد هوافضا مالك اشتر تهران قرار داديم:

دانشجوي پيشرانش: 

 بنده در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه مالک اشتر تهران قبول شدم. رتبه بنده در کنکور هوافضا حدود ۱۱۰۰ بود که تقریبا با سواد لیسانس بوده و درس چندانی برای کنکور نخواندم. هنگامیکه قبولی خودم در دانشگاه مالک اشتر و با این رتبه را دیدم، کاملا متعجب و متحیر شدم. اطلاعاتی که می توانم آنها را با شما درمیان بگذارم به شرح زیر است:

۱- مکان تحصیل شما نه در لویزان تهران بلکه نزدیک ایستگاه اتمسفر در اتوبان تهران کرج هست. دانشگاه در فاصله حدود ۵ کیلومتری نرسیده به کرج است. اگر دقت کرده باشید تابلویی با عنوان “مرکز تحقیقات فضایی” داره. خوابگاه های دانشجویی هم همان چندین ساختمانی هستند که در ضلع شمالی دانشگاه وجود دارند اعم از خوابگاه های متاهلی و مجردی.

۲- وضعیت امکانات داخل محوطه فوق الذکر تقریبا افتضاح است. ما جزو جاده صاف کن های جذب تکنولوژی و امکانات به مرکز تحقیقات فضایی بودیم. مجمتع دانشگاهی هوافضای مالک اشتر فاقد عابر بانک، بوفه مجهز و این قبیل مسائل است. خوابگاه فاقد اینترنت وایرلس است و دانشجویان خوابگاهی برای انجام کارهای تحقیقاتی اینترنتی ناگزیر به استفاده از اتاق کامپیوتر هستند.

۳- سطح علمی اساتید متغیر است. اساتید با سطح بالا هم آنجا رفت و آمد دارند. مثل دکتر نبوی در گرایش سازه، دکتر پرهیزگار در گرایش آیرودینامیک، دکتر جهرمی در گرایش پیشرانش هوایی، دکتر محمدی استاد دروس پیشرانشی، دکتر هاشم زاده استاد دروس پیشرانشی و قص علی هذا. اساتید با سطح علمی غیرعالی هم ممکن است در دانشگاه باشند مثل خیلی جاهای دیگه

۴- پیشرانش در مجمتع دانشگاهی هوافضا طبق اخبار واصله اخیرا به دو قسمت موشکی و هوایی تقسیم شده است.

۵- قبولی در دانشگاه مالک اشتر فقط و فقط به رتبه کنکور نیست. مصاحبه حضوری هم دارد و فکر میکنم تا حدود نسبتا معقولی بر روی قبولی موثر است.

۶- خوب و بد همه جا هست. این قضیه در مورد مالک اشتر هم صدق می کند. لذا فکر دانشگاهی بدون دردسر را از ذهنتان بیرون کنید. احتمالا با استادانی به کنتاکت برسید یا شاهد بدقلقی باشید.

۷- در مرکز تحقیقات فضایی مالک اشتر تهران، دانشجویان لیسانس حضور ندارند. میزان حضور دختران در کارشناسی ارشد هوافضا در دانشگاه مالک اشتر تهران بسیار کم است و از این نظر محیط سالمتری نسبت به جاهای دیگر دارد. محیط دانشگاه بیش از حد آرام است و آدم احساس حضور در یک دانشگاه را ندارد.

۸- رفت و آمد به دانشگاه عموما با مترو است و باید در ایستگاه اتمسفر پیاده شوید. سرویس از ایستگاه اتمسفر به دانشگاه گذاشته شده و طبق یک جدول زمانی سعی می کند حرکت کند. پیاده از ایستگاه اتمسفر تا دانشگاه حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد که باید حتما پیاده طی کنید. آنهم از مسیری که تعداد آدم های در رفت و آمد آن شاید در حدود ۲-۳ نفر باشد. یک کلام، دانشگاه در شوت آباد واقع است…

۹- درس های گرایش موتور موشک، عموما دروس مربوط به سوخت جامد است و به صورت افراطی به سوخت جامد پرداخته شده که صدای اعتراض دانشجویان را درآورده است.

دانشجوي مالك اشتر : سلام دوستان.من پارسال با رتبه ۱۴۰۰ شبانه مالک قبول شدم،و تا رتبه ۱۵۰۰،۱۶۰۰ هم با چشم های خودم دیدم که شبانه مالک قبول شدن… با توجه به تجربیات من و اینکه کارنامه نهاییم رو دیدم.قبولی در شهرستان(حتی شبانه)رتبه بهتری نسبت به قبولی شبانه مالک میخواد…فکر میکنم مسئولین سایت اشتباه اطلاع رسانی میکنن…تا جایی که من نظر ها رو دیدم فکر میکنم مشاورین سایت اعتقاد دارن که قبولی شبانه شهرستان راحت تر از ماک اشتره ولی من خواستم بگم برعکسه،یعنی مثلا من با رتبه۱۴۰۰ حتی به شبانه شهرستان ها هم نزدیک نشدم ولی مالک تونستم قبول بشم.

البته به نظر من تو هوافضا مالک خیلی قوی و کاربردی تر کار میکنه.موفق باشید.

از نظر علمی راستش چون من از دانشگاه های دیگه خیلی اطلاع ندارم نمیتونم نظر بدم،ولی من که شخصا فکر میکنم سطح علمیه خوبی داره،مخصوصا در گرایش سازه…یک ویژگی خیلی خوبه مالک اینه که خیلی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه ازمدیران صنعت هم هستند و اگر تنبلی نکنی و خودتو نشون بدی از نظر شغل دیگه مشکل نداری(البته اگه دانشجوی خوبی باشی)

آدرس زير را ببينيد:

http://www.mut.ac.ir/mut.php?name=havafaza4

مطالب مرتبط: پاسخ تشریحی سوالات کنکور

39 دیدگاه درباره “آشنايي با رشته هوافضا در دانشگاه صنعتي مالك اشتر

 1. Mehrnoush

  با سلام. من امسال یکی از داوطلبان کنکور سراسری ۹۴ هستم و رشته مورد علاقه ی من مهندسی هوافضا است. آیا امکان دارد که دانشگاه مالک اشتر از امسال دختر هم بپذیرد؟

  با آرزوی سالی نکو ………..

  پاسخ
  • مهدی

   نه خواهرم . فکرشو از سرت بیرون کن میای اینجا افسردگی میگیری. در ضمن از استخدام دانشجویان کارشناسی کوچکترین خبری نیست . از الان گفتم که فردا اومدین مالک اشتر دیدین خبری نیست همتون نیفتین دنبال انتقالی گرفتن به یه دانشگاه دیگه.

   پاسخ
  • محمدرضا انصاری پور

   من خودم امسال فارغ التحصیل می شم در مقطع ارشد از اینجا و معمولا در هر گرایش که الان ۵ گرایش دارد تعداد ۳-۴ نفری دختر پذیرش کرده است

   پاسخ
 2. علی

  با سلام خدمت شما خانم محترم.
  من خودم یکی از فارغ التحصیلای دانشگاه مالک اشتر هستم.با توجه به اینکه شما خانم هستید و همچنین با توجه به شرایط موجود در بازار کار شانس شما اگه تو رشته هوافضا ادامه تحصیل بدید برای جذب تو صنایع خصوصا با توجه به خاص بودن این رشته و جذب شدن در چند ارگان خاص نظامی خیلی در آینده دچار چالش جذب تو این صنایع میشید به نظر من ادامه تحصیل تو رشته کامپیوتر در حال حاضر بهترین گزینه برا همه اعم از زن و مرد هست.به امید موفقیت شما در کنکور سراسری

  پاسخ
 3. Mohammad-Qom

  باسلام
  من درحال حاضردانشجوی ترم۶مهندسی مکانیک هستم.من سه سوال داشتم،ممنون میشم اگه جوابمو بدین چون جواب این سوالها واقعا برای آینده من خیلی مهمه.
  ۱.نحوه بورسیه و استخدام دردو دانشگاه مالک اشتر و امام حسین چگونه و تا چه حد است؟
  ۲.این دودانشگاه برای حدود چه رتبه هایی درکنکور ارشد مکانیک دعوت به مصاحبه میکنن؟
  ۳.باشناورکردن رشته هوافضا و با سطح دروس رشته مکانیک برای جواب دادن به سوالات کنکور ارشد هوافضا،چقدر شانس موفقیت تو رشته هوا فضا دارم؟(هم تو کنکور وهم برای ادامه تحصیل در فوق لیسانس)
  باتشکر!ببخشید طولانی شد!!!

  پاسخ
 4. سيدجمال موسوي

  باسلام واحترام
  لطفا” كسي درباره ساعات وروزهاي برگزاري كلاسهاي ارشد در مالك اشتر اطلاعاتي داره؟ ايا كلاسهاي شبانه وروزانه باهم فرق دارن يا يكي هستن؟

  پاسخ
 5. سيدجمال موسوي

  باسلام واحترام
  دوستان عزيز ،اسامي پذيرفته شدگان چند برابر ظرفيت براي مصاحبه مالك اشتر اعلام شده . كسي ميتونه در خصوص مداركي كه اعلام كردن (موارد ۴و۷ ) راهنمايي بيشتر كنه؟
  من سال اخري ام ومدرك كاردانيم دست دانشگاهه ومدرك كارشناسيمم كه هنوز صادر نشده چه كاركن؟
  تاييديه فارغ التحصيلي براي سال اخري ها با معدل واحد هاي گذرانده منظورشون چيه؟
  ممنون از همه

  پاسخ
 6. مهدی

  یه مطلب دیگه در مورد استخدام. فقط دانشجویان دکتری قطعی استخدام میشن. ارشد هم تضمینی نیست. اگه گزینه بهتری هست حتما اونجا رو اول بزنین.
  خلاصه من چند ساله مالک اشترم میبینم وضع چطوره. همه یه سال اول کورسوی امیدی برا استخدام دارن اما بعدش که مطمین میشن هیچ خبری نیست نا امید و افسرده میشن و آه میکشن که چرا تو انتخاب رشته خوب تحقیق نکردیم. البته تقصیری هم ندارن اون همه بند و شرایطی که دانشگاه تو دفترچه انتخاب رشته نوشته ارگان های دیگه برا استخدام رسمی نمینویسن! حق دارین (مثل خودم) اولش فکر کنین بورسیه است! ببین دیگه ناهاری که همه دانشگاه ها میدن هم توش نوشته! خلاصه بدونین اینا همش فریبی بیش نیست. مدیر سایت هم لطفا قسمت استخدام و کار پژوهشی و … برا دانشجویان کارشناسی رو حذف کنه تا تو این فریب شریک نباشه. نمره دادن استاداش هم مثلا ۱۷.۱۸ صدم! برو حال کن! انقد دانشجو کم هستش که استاداش مجبورن برای اینکه ترم بعد کلاساشون تشکیل بشه ۷۰-۸۰ درصد کلاس رو بدون هیچ عذاب وجدانی بندازن! مثل مهندس زین العابدینی! از ۱۸ نفر کلاس ۲ نفر پاس شدن! اونم با ۱۳-۱۴

  پاسخ
 7. سارا

  با سلام وقت بخیر
  من امسال کنکورارشد دارم میخواستم ببینم وضعیت استخدامی خانم ها در ارشدهوافضا چطوره ؟اصلا خانم استخدام میکنن یا خیر؟
  کلا وضعیت چطوره دراین دانشگاه …
  با تشکر

  پاسخ
 8. محمدرضا انصاری پور

  بسمه تعالی
  سلام به همه دوستان
  بنده فارغ التحصیل گرایش سیستم های هدایت کنترل این مجتمع هستم امسال . توضیحی که می تونم بدم راجع به این مجتمع اینه که
  ۱- از نظر سطح علمی اساتید به ترتیب در گرایش های سازه و آیرودینامیک عالی است و در گرایش های فضایی و جلوبرندگی و موتور موشک متوسط و در ۲ گرایش مکانیک پرواز و همین گرایش خودم سیستم های هدایت کنترل متاسفانه ضعیف است ولی دانشجویانی که علاقه مندند به هر گرایشی از هوافضا می توانند بنا به اندازه همت خود به هر درجه ی بالایی برسند البته در گرایش های اولی که گفتم سریعتر و راحتتره مسلما.(اگر علاقه و انگیزه کافی ندارید که خودتون پیشرفت کنید در ۲ گرایش آخری بخصوص اصلا ریسک نکنید و اینجا نیاید اصلا ۱ سال است که گرایش سیستم های هدایت کنترل هم حذف شده)
  بچه هایی هم که اینجا قبول شده اند در ارشد نصفشون شاغل اند و نصفه دیگر نه که معمولا روی هم رفته در هر گرایش از ۱۴-۱۵ نفر ۵-۶ نفرشون از نظر علمی و درسی در سطح متوسط به بالا اند و تعدادی هم هستند که واقعا عالی اند(البته این به سابقه تحصیلی کارشناسی طرف و نوع گرایش قبولی هم بستگی داره)
  ۲- امکانات رفاهی اش درسته کمه و در مکانی دور از شهر و چسبیده به اتوبانه ولی کم کم بعد چند ماه عادت می کنید و قلق همه چیش میاد دستتون .
  ۳- از نظر استخدام و جذب در وزارت دفاع در دولت جدید فعلا جذب بسیار بسیار کم شده ولی خوب شما دقت کنید این وضعیت در کل کشور بد شده نه اینکه فقط وزارت دفاع بد شده باشه و باز هم به نسبت جاهای دیگه امید به شاغل شدن در اینجا بیشتره کما اینکه افرادی داشتیم با رتبه هایی مثل ۲۰۰ یا ۳۰۰ که با وجود قبولی در دانشگاه های تهران به امید شغل به این دانشگاه آمده اند. امیدوارم در سال های آتی این مشکل حل شود.
  ۴- برای خانم ها طبق پیشنهاد یکی از دوستان که گفتند بین رشته های مهندسی کامپیوتر رو پیشنهاد می کنم چون خیلی از کارهایی که ما انجام میدهیم برنامه نویسی مثلا با متلب و کدنویسی با c یا شبیه سازی سیمولینک است که این رو بچه های برق و کامپیوتر هم از پسش بر می آیند اگه خوب کار کرده باشند و ضمنا بچه های کامپیوتر می توانند هر جای دیگری که کار برنامه نویسی نیاز داشته باشند در صنعت یا دیگر شرکتها جذب شوند حتی امکان کار در منزل هم در این رشته برایشان بیشتر فراهم است البته اگه علاقه زیادی دارید به رشته خاصی من اصلا نمی گم علاقتون رو پی گیری نکنید.

  پاسخ
 9. محمدرضا انصاری پور

  البته اینهایی که گفتم مربوط به مجتمع هوافضای تهران است نه شاهین شهر.
  البته به نقل از مسئولین قراره که این مجتمع در سال جدید به لویزان در تهران منتقل بشه ولی تا الان که من دارم مطلب می گذارم فقط شاهد اولتیماتوم های مسئولین به دانشجویان خوابگاهی بودم که باید تخلیه کنید یا اسباب و وسایلتون را جمع کنید تا چند وقت دیگر منتقل شویم به لویزان.
  ضمنا وضعیت اسکان خوابگاه بچه های شهرستانی هم داخل مجتمعه که هر سال بهتر و بهتر شده سوییت هایی است۲ اتاقه و ۱ اتاقه ۴-۶ نفره و ۲ سالی هست که اینترنت وایرلس و دستگاه های آب شیرین کن گذاشتند. و خیلی کم گاهی برق میره ، گاز لوله کشی هم نیست .

  پاسخ
 10. فاطمه

  سلام…
  من امسال داوطلب کنکور ۹۴ بودم ورتبه من در زیر گروه یک منطقه سه ۱۴۵۲ شده میخواستم بدونم احتمال قبولی در دانشگاه مالک اشتر رو دارم؟؟؟؟
  اگ احتمال قبولی دارم تو چه رشته ای؟؟؟
  و اینک بره کارشناسی تو اصفهان هست یا تهرانم بر میداره دانشجو؟؟
  ممنون
  یا علی

  پاسخ
  • admin نویسنده پست

   این موضوع رو اطلاع داریم که کارشناسی هوافضا در تهران مالک اشتر وجود نداره، جواب بقیه سوالتون رو میتونید با استفاده از برنامه سایت سازمان سنجش به صورت دقیق پیدا کنید

   پاسخ
 11. مهندس هوافضا

  با سلام خدمت دوستان هوافضایی
  من دانشجوی ارشد این دانشگاه در تهران هستم. در تهران پذیرش برای دوره کارشناسی نداریم اما شاهین شهر پذیرش دوره کارشناسی داره منتها من نمیدونم که دانشجوی دختر هم میگیره یا نه.
  من دانشجوی دختر و گرایش مکانیک پرواز این دانشگام و فقط در مورد رشته و گرایش خودم میتونم نظر بدم. شاید حرفهای من برای رشته های دیگه و یا حتی گرایشهای دیگه ی همین رشته ی هوافضا صدق نکنه
  همون طور که دوستامون گفتن مرکز تحقیقات فضایی در اتوبان تهران-کرج واقع شده اما خوابگاه دختران در لویزانه و معمولا برای رفتن به دانشکده و برگشت حدود ۵ساعت توراهیم حالا خستگیهای بعدش بماند و از همه بدتر اینکه این مساله هیچ ربطی به دانشگاه نداره و اون ها هیچ مسئولیتی رو اعم از گذاشتن سرویس قبول نمیکنن! امکانات خوابگاهی و دانشگاهی در خود لویزان هم خیلی پایینه دیگه با این حساب از خوابگاهی که تو بیابون واقع شده هیچ توقعی نباید داشت.
  در مورد سطح علمیش هم به نظر من اگر کارشناسیتون رو هوافضا نبودین اصلا ارشد این دانشگاه رو انتخاب نکنین چون هیچ چیز خاصی اینجا بهتون یاد نمیدن و البته کسانی که کارشناسی هوافضا خوندن هم بیشتر با اطلاعات گذشتشون باید درسهای اینجا رد پاس کنن تا با تدریسی که سرکلاس میشه
  یک کلام بهتون بگم این دانشگاه آش دهن سوزی نیست که دیگرانی که از بیرون نگاه میکنن تعریفشو میکنن باید دانشجوی اینجا باشید تا بفهمید من چی میگم و بهتون توصیه میکنم هر دانشگاهی که میخواین برای درس خوندن انتخاب کنید از دانشجوهای اونجا درموردش پرس و جو کنید نه از کسانی که از بیرون دارن اونجا رو نگاه میکنن و نه حتی اساتید و کارمندان اونجا
  تنها چیزی که اینجا برای من خیلی لذت بخشه رابطه بچه های دانشگاه با همه که شاید هیچ دانشگاه دیگه ای همچین رابطه خوبی بین دانشجوهاش نباشه که اون هم بخاطر گزینشیه که انجام میشه اما در مجموع من این دانشگاه رو در این رشته و این گرایش خاص اصلا پیشنهاد نمیکنم چه برای دخترها و چه برای پسرها چون اون چیزی که من دارم میبینم اینه که عموما کسانی که اینجا رو انتخاب کردن خیلی زود از انتخابشون پشیمون شدن
  و در پایان امیدوارم بهترین راه رو برای زندگیتون انتخاب کنین
  حق نگهدارتون…

  پاسخ
 12. فاطمع

  سلام. دوستان یه سوال درمورد خابگاه های این دانشگاه دارم خابگاه های متاهلی که دارن به بچه های ارشد هم داده میشه؟ و اینکه هزینه خابگاش چقده ؟ بچه های شبانه ام خابگا بهشون تعلق میگیره یا نه؟

  پاسخ
 13. رحمان

  با سلام
  من در شهریورماه امسال برای مصاحبه دانشگاه مالک اشتر شاهین شهر دعوت شدم. کارشناسی ارشد هوافضا نوبت دوم . رتبم ۱۵۴۲ شده بود. ولی قبول نشدم.الان تکمیل ظرفیت زدن و دوباره برای مصاحبه دعوت شده ام.بنظر شما این دفعه قبول میشم؟ چکار باید بکنم که قبول بشم؟

  پاسخ
 14. آرش کمالی

  با سلام
  پذیرفته ارشد۹۴ مکانیک (طراحی کاربردی)
  خوبی ها:
  خوابگاه کم جمعیت
  سلف سرویس عالی
  بدی ها:
  ۱-از نظر پایان نامه ها: شما نمی تونید پروژه پایان نامه رو انتخاب کنید بلکه مجبورید پروژه ای که اساتید بهتون میدن (که ۱۰۰% نظامیه) رو انجام بدین.مگر اینکه هزینه پروژه ی دلخواه خودتون رو که تقریبا(۵۰۰۰۰۰۰ تومان)است از جیب مبارک بدین.
  ۲-از نظر امکانات ورزشی:در هیچ رشته ی ورزشی هیچ مربی ای وجود ندارد و درواقع امکانات ورزشی دانشگاه خلاصه میشه تو ی سالن بدن سازی و سالن فوتسال…البته میتونید رو اسفالت هم فوتبال بازی کنید.
  ۳-استخدام:چیزی به این اسم وجود ندارد…صرفا اولویت استخدام(سهمیه جداگانه استخدام برای جذب وزارت دفاع شدن ؛ در صورتی که وزارت دفاع جذب نیرو داشته باشد.که چندسالیه همچین خبری نیست) برای دانشجویان این دانشگاه قرار دادن که اونم فکر کنم در حد حرفه.
  ۴-هیچ نشانه ای از شادابی و انرژی در دانشگاه و دانشجویان به هیچ وجه دیده نمیشه.
  به عنوان نکته اخر…
  دانشگاه مالک اشتر رو وزارت دفاع برای پرورش نیروی متخصص بوجود آورده ولی الان وزارت دفاع ترجیه میده نیروی متخصص خودش رو از دانشگاهای تهران بگیره که هم با سوادترن و هم هزینه ای روی دست وزارت دفاع ندارن به همین دلیل این دانشگاه نه از طرف وزارت دفاع همایت میشه و نه از طرف وزارت علوم و در واقع اینجا هم مثل سیاست های ایالتی عمل میکنه(با انجام پروژه ی صنعتی و دفاعی توسط دانشوجیان که عمدتا سودی به حال دانشجو نداره)هزینه ی دانشگاه تامین میشه.

  پاسخ
 15. سعید

  باسلام
  من دانشجوی ترم سه مکانیک خودرو در دانشگاه آزاد هستم(کاردانی )
  علاقه ی بسیار زیادی به هوا فضا دارم میخواستم ببینم ایا امکانش هست برای کارشناسی به دانشگاه مالک اشتر بیام.
  با تشکر

  پاسخ
 16. یاسر

  سلام به همگی
  من دانش آموز سال چهارم دبیرستان در رشته ی ریاضی هستم وضعیت درسیم هم متوسطه چند ساله تصمیم گرفتم وقتی وارد دانشگاه شدم رشته ی مهندسی هوا و فضا رو انتخاب کنم و میخوام وارد این رشته بشم.
  خواهش میکنم در مورد رتبه ی قبولی در دانشگاه مالک اشتر و نحوه ی گزینش رو بیشتر توضیح بدید.
  من که امسال کنکور دارم اگه قبول بشم باید برم شاهین شهر یا باید بیام تهران؟
  در مورد استخدام در وزارت دفاع هم لطفا بیشتر توضیح بدید.
  با تشکر…

  پاسخ
 17. محمد

  سلام
  بنده کارشناسی رو در شاهین شهر و متاسفانه ارشد رو هم در همین دانشگاه در تهران و هوافضا(در همون سایت کذایی) خوندم.
  دوستمون راست می گن و سیاست وزارت دفاع پذیرش بهترین ها در تمامی دانشگاه هاست، البته به پذیرفته شدگان این دانشگاه یه کم توجه بیشتری می شه. تا اون جایی که بنده می دونم قبل از ما می خواستند اصلا پذیرش دانشجوی این دانشگاه رو به کل قطع کنند و فقط به کارهای تحقیقاتی وزارت دفاع بپردازند که با پیگیری های برخی اساتید این اتفاق نیافتاد.
  این دانشگاه در کل از نظر آموزشی و رفاهی ضعیف و از نظر پژوهشی اون هم در بخش هایی مثل هوافضا و اپتیک و دریا وضع خوبی داره و این هم به خاطر بودجه ای که به کارهای پژوهشی در این دانشگاه اختصاص می دن و به بخش های آموزشی و رفاهی نمی دن هست.
  یک نکته هم بگم که اساتید هم یه خورده اجتماعی نیستند و این هم شاید به خاطر پذیرش محدود و گزینش شده ی دانشجویان و فضای خشک و حفاظت شده ی اون دانشگاه باشه.
  به نظر من این دانشگاه بیشتر مناسب ساکنان همون شهرهایی هست که واحدهای دانشگاه در اون قراردارند و البته کسانی که محدودیت های زیاد آزارشون نمی ده و بیشتر به فکر کارهای پژوهشی در اون چند زمینه ای که گفتم هستند. چون این افراد با فضای خوابگاه مواجه نیستند و کنار خانواده هستند بهتر می تونند محدودیت های فضای آموزشی و پژوهشی دانشگاه رو تحمل کنند و روی زمینه ی تحقیقی خودشون متمرکز بشن و از امکانات پژوهشی و اساتید بعضا نادر اون جا بهترین استفاده رو بکنن.
  البته اساتید طراز اول و مسئولین دلسوزی هم در این دانشگاه هستند که اگر بخوایم در کل نگاه کنیم زیاد به چشم نمی یان.
  موفق باشید …
  یا علی ع

  پاسخ
 18. باراد

  سلام ادمین جان؛
  لطفا از شرایط مصاحبه دانشگاه امام حسین هم مطلب بنویسید، واقعا خیلی نیاز هست.
  به عنوان آلترناتیو پس از مکانیک می خوام امام حسین رو بزنم.
  چون شنیدم امام حسین خیلی بهتر از مالک هست و شرایط بهتری داره، خودمم یه بار رفتم داخلش جای جالبیه مخصوصا پژوهشگاه هاش.

  پاسخ
 19. k1

  با سلام
  دوستان لطفا راهنماییم کنید تشکر میکنم
  من کیوانم ۳۴ سالمه برق صنعتی خوندم ۱۰ ساله ک متاهلم و بخاطر مخارج زندگیم درس و کار برق رو رها کردم و به کارگری ساختمان مشغول شدم که الان دیگه استاد شدم
  چندتا سوال دارم
  اول اینکه اگه بخام دوباره برق یا مکاترونیک یا هوافضا بخونم آیا احتمال اینکه جایی یک شغل خووب گیرم بیاد هست ؟؟ واقعا بنایی روح و جسممو آسیب زده و دیگه کم آوردم
  دوم اینکه کمترین هزینه ی دانشگاه جقدره و البته دانشگاهی ک هفته ای یکی دو روز وقتمو بگیره کدومه ؟؟
  لطفا اگه کسی مثل من بوده رو معرفی کنید ک ازش کمک بگیرم و راهنماییم کنید چون دیگه از بنایی خستم و میخام یک کار خووب داشته باشم

  پاسخ
  • صادقی

   متاسفانه باید بگم اگه هوافضا بخونی مجبوری بری دوباره سر مشاغل سخت و کارگری.
   اما خب چرا برق رو تو گرایش های بالا کنکور نمیدی ؟ تو برق حداقل یه موقعیتی تو کارخونه ها و مراکز صنعتی و صنایع مختلف گیرت میاد. منظورم مدرک برق هستا.
   مدرک برق از هوافضا خیلی با ارزش تره.

   پاسخ
 20. اسماعیل شریف نژاد

  مالک اشتر شاهین شهر رو رفتم قبلا، دانشگاه بدی نیست.
  اما تهرانش فاجعه هست.
  تا مجبور نشدی دانشگاه های شرایط خاص رو نزن ولی اگه زدی درست حسابی انتخاب کن، دانشگاه های بهتری هم وجود داره. نمیدونم رو چه حسابی مالک اشتر تهران رو میزنید با این اوضاع نبود جذب تو وزارت دفاع و خرابی اوضاع دانشگاهش. بعد فارغ التحصیلی هم کار نداری هم مدرکت رو هیچ جا معتبر و پرارزش نمی دونن.

  پاسخ
  • محسنی اسلامی

   خیر.
   احتمالش خیلی کمه که خوابگاه بدن.
   برای شبانه خوابگاه نیست مگر اینکه شانس بیاری (۱%) یه ظرفیتی خالی باشه بعد با پول بیشتر دانشگاه بهت خوابگاه بده.
   مثلا دانشجوهای روزانه ترمی ۱۸۰ الی ۲۲۰ تومن پول خوابگاه میدن، شما بجای هر ترم، هر ماه یه مبلغی پرداخت می کنی که قیمتش کلا از روزانه ها بالاتر هست.
   یکی می گفت ماهی ۱۰۰ تومن میده شایدم ۲۰۰ ۳۰۰ یادم نیست دقیقا.

   پاسخ
 21. عرفان

  با عرض سلام رتبه بنده ۱۲۳۰ شده ومتاسفانه در انتخاب اول ودوم خودم مالک اشتر اصفهان رازدم ودعوت به مصاحبه شدم .میخواستم بدونم امکانش هست در تکمیل ظرفیت روزانه ایرویا سازه را بیارم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خواهش میکنم کمکم کنید باید چیکار کنم.

  پاسخ
 22. پریسا

  باسلام و خسته نباشید..من روزانه دانشگاه مالک اشتر که آخرین انتخابم بود آرودم،خواستم بدونم آیا با قبول شدن در مصاحبه امکان قبولی در الویت های قبل از مالک رو از دست میدم یا نه؟
  ممنون میشم اگه جوابمو بدین

  پاسخ
 23. Ramin zz

  سلام من امسال کنکور دادم هم رتبه ۸۰۰ منطقه رو اوردم یکی از مشاور ها بهم پیشنهاد کرده ک رشته هوا فضا دانشگاه مالک اشتر اصفهان ک زیر نظر صنایع دفاع هست رو انتخاب کنم ک هم کارم تضمین شده باشه و هم در مورد بورسیه این چیزا ، میخاستم بدونم وضیعت دانشگاه و فارغ تحصیلاش و کار و حقوقی ک وزارت دفاع میده چجوری مممنون

  پاسخ
  • محسنی اسلامی

   کار که تضمین شده نیست به هیچ وجه.
   کلا دانشگاه شرایط خاص محیط خشک ای داره، اگه واقعا می تونی تحمل کنی بزن. وگرنه اگه حس می کنی خطر افسردگی وجود داره بیخیال شرایط خاص بشو.

   پاسخ
 24. محمد

  سلام به همه ی دوستان
  امیدوارم مطالبی که بیان می کنم به دردتون بخوره
  من دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا گرایش پیشرانش دانشگاه صنعتی مالک اشتر تهران هستم .
  از نظر وضعیت اساتید باید بگویم که ۵ نفر هیات علمی پیشرانش هستند :
  ۱-دکتر غلامرضا هاشم زاده-دکترای مهندسی هوافضا گرایش پیشرانش-دانش آموخته ی دانشگاه صنعتی امیرکبیر-تخصص: موتور موشک-احتراق-رم جت
  دکتر هاشم زاده : کسی که در صنعت آبدیده شده است. مشاور بسیاری از پروژه های رم جت کشور-سطح تدریس و نمره دادن ایشون هم خوب است .
  ۲-دکتر مصطفی محمودی-دکترای مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژِی-دانش آموخته ی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر-تخصص : آیرودینامیک ورودی-توربولانس-شبیه سازی CFD
  دکتر محمودی: کارهای تجربی بسیار زیادی بر روی آیرودینامیک ورودی انجام دادن و مسلط بر روی توربولانس و مدل های توربولانسی هستند.
  ۳-دکتر جاماسب پیرکندی-دکترای مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی-دانش آموخته ی دانشکاه صنعتی خواجه نصیر-تخصص: تحلیل ترمودینامیکی توربوجت-توربوفن-انواع سیکل های توربین گاز-کاربرد انرژی های نو در صنعت هوافضا-طراحی و بهینه سازی سیستم های تهویه هوافضا-طراحی تاسیسات و سیستم های تهویه مکانیکی ساختمان(بی ربط البته)
  دکتر پیرکندی: یکی از بهترین اساتید که در کل دوران دانشجویی خودم داشتم،هم از نظر اخلاقی واقعا عالی هستند و هم از نظر تدریس و درس دادن و هرکسی هر سوالی در زمینه ی ترمودینامیک داره از ایشون سوال کنه به جرات میگم هیچ سوالی رو در زمینه ی ترمودینامیک بی پاسخ نمیذاره،ایشون واقعا یکی از بهترین اساتید کشور در زمینه ی تحلیل های ترمودینامیکی و تحلیل اگزرژی در کشور هستند و همچنین مهندس پایه ۱ نظام مهندسی ساختمان و مدرس رسمی سازمان نظامی مهندسی هم هستند.
  ۴- دکتر محمد مهدی حیدری-دکترای مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژِی-دانش آموخته ی دانشگاه صنعتی شریف-تخصص: بالستیک داخلی و خارجی موشک-ناپایداری احتراق-انتقال حرارت
  دکتر حیدری: تخصص اصلی ایشان در ناپایداری احتراق است .
  ۵- دکتر محمد مهدی جهرمی-دکترای مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژِی-دانش آموخته ی دانشگاه علم و صنعت-تخصص : موتورهای توربینی هوایی-انتقال حرارت
  دکتر جهرمی : ایشان حقیقا متخصص در طراحی موتورهای توربینی هوایی هستند،یعنی شاید در کشور جزء برترین افراد در این زمینه باشند،نمره دادن و درس دادنشون هم عالی هست.
  و اما یکی از گروه اساتید آیرودینامیک که باهاشون کلاس داشتم:
  دکتر حمید پرهیزگار-دکترای مهندسی هوافضا گرایش آیرودینامیک-دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر-تخصص : CFD-آیرودینامیک خارجی انواع موشک و هواپیما-بهینه سازی های آیرودینامیکی
  دکتر پرهیزگار : هر سوال CFD دارید پیش ایشون برید! متخصص تمامی(تاکید می کنم تمامی) نرم افزار های CFD…. حتی ایشون بی ربط به هوافضا هم سوال CFD داشتین پاسخ می دهند، در کشور ما بهترین UDF نویس هستند…درس دادن و نمره دادشون عالی

  پاسخ
  • ايمان

   دوست عزيز سلام
   ميشه بگيد محل تحصيل رشته ارشد مكانيك (گرايش طراحي كاربردي) دانشگاه مالك اشتر تهران دقيقاً كجاست؟ اتوبان تهران-كرج يا لويزان؟

   پاسخ
 25. محمد

  راستی از نظر کاری هم بگم،نه اینکه اصلا نگیرن! سخت تر شده گرفتن آنها…اما وزارت دفاع استخدام داره.

  پاسخ
 26. عليرضا

  با سلام- از دانشگاه ماهان كرمان در رشته اويونيك در خردادماه۱۳۹۶ در حال فارغ التحصل شدن هستم امكان ادامه تحصيل كارشناسي اويونيك در مالك اشتر وجود دارد؟

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *