آشنایی با ایرفویل (Airfoil) – قسمت اول

 

ایرفویل (Airfoil)


به مقطع هر جسمی که در جریان هوا قرار می گیرد، ایرفویل گویند. ایرفویلهایی که در شکل مشاهده می کنید، مقاطعي هستند كه در بال هواپيما و يا در پره هاي ملخ موتور استفاده مي گردند و ايجاد نيروي برآ مي كنند. در اينجا قصد داريم اطلاعات فني و حرفه اي درباره ايرفويل هواپيما را بررسي كنيم.قسمت جلویی ایرفویل لبه حمله (Leading Edge) نامیده می­شود و اولین محل تماس با هوا می­باشد و از نظر طراحی ظرافت و حساسیت بالایی دارد. قسمت انتهایی، لبه­ی فرار  (Trailing Edge) نامیده می­شود و مانند یک لبه­ی تیز است و در انتهای این محل هوای قسمت بالایی و قسمت پایینی به یکدیگر می­رسند. روی آن «سطح زبرین» یا «انحنای رویی»  (Upper Camber)نامیده می­شود و زیر آن «سطح زیرین» یا «انحنای زیرین»  (Lower Camber) نامیده می­شود.


خط وتر    (Cord line)
خط مستقیمی که لبه ی حمله را به لبه ی فرار وصل می­کند. طول خط وتر را با حرف c نشان می­دهند.
خط انحناي ميانه ( mean camber line)
خطی است که هر نقطه از آن به یک اندازه از مرزهای سطوح زیرین و رویی فاصله دارد و این فاصله­ها عمود بر خط مرکزی اندازه­گیری می­شود. به بیان ساده­تر خط میانی خطی است که شکل ایرفویل را به دو قسمت مساوی در جهت طول ایرفویل تقسیم می­کند.


مقطع بال هواپيماها استاندارد گذاري هاي مختلفي دارد. يكي از معروفترين استانداردها  مربوط به ايرفويلهايي موسوم به ناكا (National Advisory Committee for Aeronautics – NACA) مي باشد. ايرفويلهاي ناكا سري هاي مختلفي دارند كه در زير هر كدام را به اختصار شرح مي دهيم:


سري ۴ رقمي: رقم اول نشاندهنده بيشترين خميدگي بر حسب صدم وتر – دومين رقم، فاصله نقطه بيشترين خميدگي از لبه حمله بر حسب دهم  وتر – دو رقم آخر، بيشترين ضخامت برحسب صدم وتر


براي مثال در مقطع بال NACA 3513  اگر طول وتر را با C نمايش دهيم:
یا در مثالی دیگر ایرفویل NACA 2412 داراي بيشترين انحنا در ۰٫۰۲ طول وتر كه در فاصله ۰٫۴ طول وتر از لبه حمله قرار گرفته است و بيشترين ضخامت ۰٫۱۲ طول وتر مي باشد:خانواده‌هاي مختلفي از ايرفويل‌ها توسط سازمانهاي طراحي و مراكز تحقيقاتي مختلف ارائه شده است كه اين ايروفويل‌ها حاصل فعاليت‌‌هاي تجربي و يا محاسبات عددي مي‌باشند.از مشهورترين آنها مي‌توان به خانواده‌‌هاي زير اشاره نمود:


NACA series 4, 5, 6 – Eppler – Clarck – AH (Althaus) – Boeing


 براي درك بيشتر و آشنايي با سري هاي بعدي ناكا، به آدرسهاي زير برويد:


http://www.ppart.de/aerodynamics/profiles/NACA4.html


http://people.clarkson.edu/~pmarzocc/AE429/The%20NACA%20airfoil%20series.pdf


 


ادامه دارد….

3 دیدگاه درباره “آشنایی با ایرفویل (Airfoil) – قسمت اول

 1. رحیم

  سلام. فقط یک جمله خدا عاقبت شما رو به خیر کنه . خدا پدر و مادر شما رو بیامرزه. جدا که استفاده کردم و خیلی چیزا که بلد نبودم و مهم بود رو یاد گرفتم.
  سپاس

  پاسخ
 2. mz

  سلام
  یک مقاله با موضوع تحلیل جریان پتانسیل حول ایرفویل ( چه فارسی و چه لاتین ) میخواستم
  اگه میدونید کجا میتونم پیدا کنم برام ایمیمل کنید

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *