پرتاب چهارمین ماهواره بومی ایران – ماهواره فجر

ماهواره فجر چهارمین ماهواره ایرانی ست که توسط ماهواره بر بومی سفیر در مدار قرار گرفته است. این ماهواره ۶۰ کیلوگرم وزن دارد. اگرچه در جای دیگری ۵۲ کیلوگرم بیان شده است. که از نظر منطقی باید همان وزن کمتر را قبول کرد. زیرا که احتمال زیاد توانایی ماهواره بر سفیر بیشتر از این وزن نباشد. ابعاد آن حدود ۵۰ در ۳۵ سانتیمتر است و مقطع هندسی شش ضلعی.

 پیشتر از این توانسته بودیم ماهواره امید (اولین ماهواره) را با وزن ۲۷ کیلوگرم، ماهواره رصد با وزن ۱۵ کیلوگرم و ماهواره نوید علم و صنعت با وزن ۵۰ کیلوگرم را به فضا پرتاب کنیم. از ویژگی های مهم این ماهواره، استفاده از فناوری پیشرانش فضایی است که توسط گاز سرد صورت می گیرد. فناوری که قبل از این نداشتیم. ماهواره توسط این قابلیت، می تواند انتقال مداری دهد و در نتیجه مثل ماهواره امید بعد از بیست و چند روز داخل جو  ذوب نخواهد شد!

ادعا شده است که این ماهواره از دوربینی پیشرفته جهت رصد زمینی برخوردار است. امیدواریم که حداقل تصویری یا فیلمی! ضبط شده از ماهواره منتشر شود تا دلگرم شویم. انتظارمان هم زیاد نیست، لازم نیست حتما کیفیتش به اندازه کیفیت فیلم مریخ نورد کنجکاوی باشد. با کیفیت دو مگا پیکسل بل کمتر هم قبول داریم.

در زمینه دستاوردهای این پرتاب، اشاره به موضوع مهمی شده است که اگر صحت داشته باشد جای بسی خوشحالیست، و آن تحقق عملی راهبرد “هسته دانا و شبکه توانا” است. راهبردی که شاید در شرایط امروزی بیش از ماهواره به آن نیاز داشته باشیم و در شبکه مدیریتی و تولید علم و فناوری باید به آن پایبند باشیم. البته این موضوع به معنای نادیده گرفتن موفقیتها و رشد عرصه فناوری  فضایی نیست که قطعا ما نیز به این پیشرفتها افتخار می کنیم و به آن می بالیم. ولی باید اولویت ها را دید و با چشمانی باز و آینده نگر در همه عرصه ها برنامه ریزی کرد.

4 دیدگاه درباره “پرتاب چهارمین ماهواره بومی ایران – ماهواره فجر

    • admin نویسنده پست

      توی کله ش هست!… اون قسمت بالا که آبی رنگه، وقتی موشک ماهواره بر به ارتفاع مداری رسید، این پوشش های آبی رنگ دو نیم می شوند و ماهواره وارد مدار میشه… اگه فیلم دوم رو ببینی متوجه میشی

      پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *