مینی شاتل آژانس فضایی اروپا

یک نمونه اولیه مینی شاتل فضایی اروپا با نام IXV در روز چهار شنبه ۱۱ فبریه به فضا پرتاب و توسط آن  تکنولوژی­های جدید برای فضاپیماهای آینده آزمایش شد. این فضاپیما که ابعادی در حدود یک خودرو را دارد می تواند به زمین بازگردد و برای ماموریت های بعدی از آن استفاده کرد. هدف  اصلی از انجام این پرتاب، انجام آزمایش های اولیه بر روی پرنده بدون سرنشین فضایی IXV بوده است. این پرنده به عنوان فضاپیمای مدار پایین برای آینده طراحی شده است.

 

IXV دارای ۱۰۰ دقیقه پرواز  ماوراء صوت (هایپرسونیک) و مافوق صوت زیر مدار زمین  می باشد. این پرنده توسط موشک وگا از پایگاه فضایی گویان (واقع در آمریکای جنوبی) پرتاب شده است و در اقیانوس آرام فرود آمد، تا ارتفاع  ۴۲۰ کیلومتری زمین ارتفاع گرفت و پس از آن به درون جو زمین بازگشت. سرعت این پرنده در هنگام بازگشت به ۲۷ هزار کیلومتر بر ساعت رسیده است.

 

این پرنده علاوه بر یک دوربین با کیفیت اینفراررد دارای ۳۰۰ حسگر دیگر برای بررسی مقاومت های دمایی و دیگر سیستم های کلیدی خود در هنگام ورود به جو بوده است.IXV به عنوان یک گام مهم در راه کنترل و هدایت ورودهای خودکار به جو می باشد. هزینه این طرح در حدود ۱۵۰ میلیون یورو تاکنون بوده است. IXV یک پرنده فضایی بدون بال می باشد که بدنه آن به صورت لیفت ده طراحی شده است تا در هوا قابلیتی برای  پرواز داشته باشد و دو فلپ نصب شده در انتهای پرنده به هدایت آن در هنگام پرواز کمک می­کند. بدنه فضاپیما از الیاف کربن به صورت پارچه در درون ماتریس سرامیکی (کامپوزیتی که الیاف آن کربن و ماتریس آن سرامیک) ساخته شده است که مقاومت بسیار مناسبی در برابر دما و حرارت ایجاد شده دارد.

در تصویر زیر نیز بازیابی این فضاپیما را مشاهده می کنید:

A boat is pulling out of the water the ESA’s IXV in the Pacific Ocean (AFP photo)

فیلم های زیر نیز لحظات پرتاپ فضاپیما و توضیحاتی در مورد پروژه می دهد (برای بهتر دیدن فیلم ها، روی دکمه تمام صفحه کلیک کنید) :

6 دیدگاه درباره “مینی شاتل آژانس فضایی اروپا

  • admin نویسنده پست

   اینجا هم بیان نشد که پروژه موفقی هست…
   اما شاید منظور از شکست خوردن شاتل فضایی اون نوعی بوده که آمریکا در دهه های اخیر ارسال می کرده. این نمونه های جدید از نظر هزینه ای ارزانتر هستند

   پاسخ
 1. حسن

  سلام
  این ایده یعنی نمونه ی کوچک شاتل فضایی و همچنین طی یک مرحله از موشک ارسال ماهواره بوسیله ی هواپیما یا … ، در ذهن بنده بود که متاسفانه یا خوشبختانه آنجا عملی شد.

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *