مسلمانان و موشک

وحید رضاپور، کارشناس ارشد هوافضا: در تاریخچه سلاح ها در قرون ۱۳ و ۱۴ یک فاصله بزرگی وجود دارد. بعضی نویسندگان از چین به نقاط غربی می پرند و  به سرزمین های اسلامی که بین شرق و غرب امتداد داشتند توجهی ندارند.

باروت و نیترات پتاسیم:

اولین فعالیت های چینی ها و بعد مسلمانان روی ساخت وسایل آتش زا آغاز شد. شیمیدانان مسلمان از تاریخ ۷۰۹ میلادی با ساخت باروت آشنا بوده و طرز درست کردن آن در کارهای جابر ابن حیان و رازی آمده است.

یکی از افرادی که روی این زمینه خوب کار کرده و کتاب نوشته است فردی به نام حسن الرماح است که در کتاب خود با نام “الفوروسیه و المناسیب الحربیه” طریقه درست کردن و خالص سازی نیترات پتاسیم را برای اولین بار به کمک خاکستر چوب توضیح داده است. بعد از آن مسلمانان در جنگ های صلیبی از وسایلی مثل نارنجک، منجنیق، توپ، موشک و … استفاده کردند.

حسن الرماح در کتاب خود از طرز درست کردن ۱۰۷ نوع ماده منفجره و طرز درست کردن ۲۲ موشک سخن به میان آورده است. فیلم زیر در این زمینه جالب توجه هست:

افراد دیگری در مکان ها و زمان های بعد از آن نیز به نوشتن کتاب هایی در این زمینه ها پرداخته اند، که در زیر آورده می شوند:

 1. نسخه خطی Petersburg با نام فنون النفت من الجید و الهزل که لیستی از ترکیبات باروت برای جنگ و آتش بازی را داده است.
 2. الانیق فی المنجنیق نوشته ابن ارانبوقا الزردکش که از تیر های پرتاب شونده که در تصویر زیر آمده است صحبت می کند. ترکیبات این تیر ها از همان پتاسیم نیترات می باشد.
 3. و بسیاری کتب دیگر که آوردن آنها مجال دیگر می خواهد.

 

منابع:

 – Renau and Fave, 1848

 – Al-Rammah, Najm al-Din Hasan, Al-Furusiyya wa al-manasib al-harbiyya, edited with analytical introductory chapters by Ahmad Y. al-Hassan, Aleppo, 1998

- Al-Hiyal fi al-hurub, p. 175 (published text of al-Rahili)

- المجمل فی تاریخ الاندلس، عبدالحمید العبادی، ۱۹۵۸، صفحه ۱۰۲

– مجله المورد، محسن جمال الدین، زمستان ۱۳۵۶، شماره ۲۴، صفحه ۹۴

– مجله المورد، محسن جمال الدین، زمستان ۱۳۵۶، شماره ۲۴، صفحه ۹۵

- فرهنگ اسلام در اروپا، خانم دکتر زیگرید هونکه، ترجمه مرتضى رهبانى، ج ۱، سال ۸۵، دفتر نشر فرهنگ اسلامى.

5 دیدگاه درباره “مسلمانان و موشک

 1. علی

  متاسفانه شماها نگاهتون به علم هم از تعصبات مذهبی سرچشمه گرفته خوبه نمیگین طراح شاتل فضایی هم یک مسلمان بوده. حالا یه ادم نابغه ای یه کاری تو دنیا یا تو تاریخ کرده چیکار به مذهبش دارین مثلا اگه مسلمان بوده در پی کشف ایات الهی بوده یا اگه کافر …. مهم اینکه همه ما انسانیم فرقی نداره دینمون چیه

  پاسخ
  • بی نام

   با عرض سلام

   عزیز من مهم اینه که “چه کسی به چه دلیل و نیتی” کار میکنه…

   یکی موشک و تانک و اسلحه میسازه تا بر سر مردم بدبخت یمن خالی کنه مثل این سعودی های وحشی، خب خود خداوند انتظار دان که کسی بیاد و مقابل اونا وایسه و موشک و… مثل خودشون رو سر خودشون بریزه

   پس نگو که چه ربطی به مذهب داره و فلان.

   اصلا چرا وقتی حرف از فرهنگ کهن ایران در مقایسه با همین عرب ها میشه یهو امثال این کلمات شما جای خودشون رو به دفاع همه جانبه از ایران و آریایی و … میده اما اینجور جاها روحیه روشن فکریتون گل میکنه؟؟؟

   لطفا عمیقتر و دقیقتر نظر بدید.

   پاسخ
 2. سعید

  اتفاقاً در آینده هم مسلمونا شاتل هم طراحی می کنن ، یه افتخار نیست که یکی دینشو کتمان کنه ، به نظر من ما اگر طبق دینمون عمل کنیم بسیار موفق تریم ، یکی از اصول بنیادی اسلام کار و تلاشه که ما متاسفانه به اون عمل نمی کنیم ولی می بینیم کسانی با ادیان دیگه یا حتی کافر به طور کامل بهش عمل می کنن.

  پاسخ
 3. علی

  اولا اینکه عربستان موشک تانک هواپیما نمیسازه.بلکه میخره. دوما اینکه امریکا فقط فروشندست اون کاری نداره کی با کی میخاد بجنگه اون برای کسب سود خودش اسلحه میفروشه حالا یک کشوری مثل ما زمان شاه اسلحه خرید نه برای جنگ بلکه برای ترساندن دشمنان. عربستانم میخره برای کشتار و…دوما نیت کجا بود تمام کارهایی که بشر امروز میکنه برای کسب پوله چه ربطی به مذهب داره خوب غربیا تکنولوژی دارن همه جور اسلحه ای میسازن حالا من میرم میخرمش یکی رو میکشم مقصر کیه؟؟ خوب قطعا فروشنده نیست بلکه اون کسی که از اسلحه استفاده میکنه هست. زمان جنگم تمام هواپیماها وماشینای جنگی که عراق داشت همشو شوروی وفرانسه میداد ولی ما به امریکا مرگ میفرستادیم حتی به به عراقیا هم مرگ نمیفرستادیم.

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *