مستند دستاوردهای فضایی ایران

در این فیلم کوتاه مستند دستاوردهای فضایی ایران در طی سال های گذشته مورد بررسی قرار گرفته است.

فهرست دستاوردهای رونمایی شده در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی،‌در طی سال­های ۸۸ تا ۹۳ به شرح زیر است:

  • سال ۸۸: پرتاب موفقیت‌آمیز “راکت کاوشگر ۳” حامل محموله‌ای زیستی شامل لاک پشت، کرم، موش و نمونه‌های سلولی اعلام شد. رونمایی از ماهواره “طلوع”، “نمونه مهندسی ماهواره مصباح دو”، “نمونه مهندسی ماهواره دانشجویی نوید علم و صنعت”، “نمونه مدل اولیه ماهواره‌بر سیمرغ”، “موتور ماهواره‌بر آن” و افتتاح نخستین “مرکز پردازش تصاویر ماهواره‌ای ایران” و “آزمایشگاه سه بعدی مجازی ماهواره‌ای” از دیگر دستاوردهای فضایی کشور در این روز بود.
  • سال ۸۹: نمونه‌های مهندسی چهار ماهواره “ظفر”، “رصد”، “فجر”، “دانشجویی امیرکبیر” و همچنین “نمونه مهندسی موتور ماهواره بر سفیر B۱” و “کپسول زیستی کاوشگر ۴” رونمایی شد.
  • سال ۹۰: ماهواره “نوید” با موفقیت در مدار قرار گرفت.
  • سال ۹۱: “مدل مهندسی ماهواره ناهید” و “مدل توسعه‌ای ماهواره زهره” رونمایی شد و نخستین میمون پرتاب شده به فضا “آفتاب با کاوشگر پیشگام” که زنده به زمین بازگشت در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.
  •  سال ۹۲: از دو ماهواره “تدبیر” و “خلیج فارس” نیز رونمایی شد. البته در مهرماه سال ۹۲ و در هفته جهانی فضا، دومین میمون فضانورد ایرانی با نام “فرگام با کاوشگر پژوهش” و با گاز مایع به فضا پرتاب شد که این محموله زیستی سالم به زمین بازگشت.

سال ۹۳: ماهواره ملی فجر با ماهواره بر سفیر با موفقیت به فضا پرتاب شد و در مدار زمین قرار گرفت. مراسم روز ملی فناوری فضایی دو هفته پس از پرتاب ماهواره فجر برگزار شد. در این روز نمایشگاهی از دستاوردهای چند سال اخیر ایران در عرصه فناوری فضایی پرپا شد و ماک آپ فضاپیمای سرنشین دار ایرانی به نمایش درآمد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *