ديگر پارامترها و اجزاي بال

Spoiler: معادل اين كلمه در فارسي را نمي توان به خوبي معنا كرد. تباه كننده يا ضايع كننده…. لنت ترمز خودرو در مهندسي خودرو مشابه عملكرد Spoiler در هواپيماست. در واقع هردوي آنها انرژي سيستم را كاهش مي دهند.در قسمت قبلي به بررسي اجزايي از بال مثل  winglet – flap – slat پرداختيم. در اين قسمت ديگر قسمت ها و مفاهيم بال را مورد بررسي قرار مي دهيم:

Spoiler ها صفحاتي روي بال (و گاهي ساير نقاط هواپيما) هستند كه چند وظيفه را بر عهده دارند:

- ترمز هوايي و زميني: با به كارگيري spoiler، نيروي پساي هواپيما افزايش مي يابد و سرعت هواپيما گرفته مي شود. اين امر در جاهايي مثل عمليات فرود كه هواپيما نياز دارد از سرعت خود بكاهد بسيار مفيد است زيرا طول باند فرود با استفاده از spoiler كاهش مي يابد.

در فيلم زير مي توانيد به خوبي باز شدن Spoiler ها دقيقا بعد از تماس بوئينگ ۷۴۷ با زمين را مشاهده كنيد… همچنين درفيلم بعدي نيز عمليات باز شدن flap  و بعد از آن Spoiler  را كه در هنگام فرود هواپيما در تهران فيلم برداري شده است مشاهده كنيد:

   

- جلوگيري از برخاست ناگهاني پرنده در هنگام فروددر واقع اين وسايل در مقابل flap و slat هستند و عكس آنها عمل مي كنند و با افزایش پسا علاوه بر اینکه سرعت را کاهش می دهند٬ از مقدار نیروی برآ نیز می کاهند. بدین صورت Spoiler ها باعث می شوند که در هنگام فرود، هواپيما به زمين بچسبد و چنانچه باد ناگهاني به هواپيما برخورد كند از برخاست آن جلوگيري كند.

- حركت Roll: همانطور كه مي دانيم براي حركت Roll از Aileron استفاده مي شود. اما هميشه اين طور نيست. ايلرون ها در سرعتهاي پايين به كار گرفته مي شوند و در سرعتهاي بالا از spoiler  استفاده مي گردد. بدين صورت كه اگر روي يك بال spoiler بالا بيايد از مقدار نيروي برآ ي آن بال مي كاهد و بنابراين باعث غلت هواپيما حول محور طولي خواهد شد:  براي مشاهده اين حركت اينجا كليك كنيد…

Stall Fence و Stall strip و …: اين ها هم وسايل ديگري هستند كه روي بال نصب مي شوند و از پديده واماندگي هواپيما جلوگيري كرده و آن را به تاخير مي اندازند. درباره اين وسايل و خصوصا پديده واماندگي به صورت مفصل در آينده صحبت خواهيم كرد.
 
Mean Aerodinamic Chord- MAC: وتر آيروديناميكي متوسط، در واقع نماينده تمامي وترهاي بال هواپيماست كه در طول دهانه بال در حال تغيير هستند. اين پارامتر معيار مهمي براي بيان طول وتر به كار رفته در بال است كه در محاسبات وارد مي شود و غالبا براي بي بعدسازي طول ها استفاده مي گردد.
مقدار آن هم به سادگي قابل اندازه گيري است. در تصوير زير روش پيدا كردن MAC نشان داده شده است:
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *