دسته چك امضا شده….(زندگی دکتر حسابی)

  دانشكاه شيكاگو، بسيار پيشرفته بود. مهم تر از هر چيز آزمايشگاه هاي متعدد و معتبر  آن بود. من در يك لابراتوار بسيار پيشرفته اپتيك، مشغول به كار شدم. در خوابگاه دانشگاه هم اتاق مجهزي براي اقامت، به من داده بودند. از نظر وسايل رفاهي، مثل اتاق يك هتل بسيار خوب بود.


آدم باورش نمي شد، اين اتاق در دانشگاه باشد. معلوم بود كه همه چيز را، براي دلگرمي محققين و اساتيد، فراهم كرده بودند. نكته خيلي مهم و حائز اهميت، آزمايشگاه ها و چگونگي تجهيزات آن بود. يك نمونه از آن مربوط به ميزي مي شد،كه در آن آزمايشگاه به من داده بودند، اين ميز كشوي كوچكي داشت، از روي كنجكاوي آن را بيرون كشيدم، و با كمال تعجب، چشمم به يك دسته چك افتاد.


دسته چك را برداشتم، و متوجه شدم، تمام برگ هاي آن امضا شده است. فورأ آن را نزد پروفسوري كه رئيس آزمايشگاه ها و استاد راهنماي خودم بود بردم، چك را به او دادم، و گفتم:ببخشيد استاد، كه بي خبر مزاحم شدم. موضوع بسيار مهمي اتفاق افتاده است، ظاهرا اين دسته چك مربوط به پژوهشگر قبلي بوده، و دركشوي ميز من جا مانده است، و اضافه كردم، مواظب باشيد، چون تمام برگ هاي آن امضا شده است، يك وقت كم نشود.


پروفسور با لبخند تعجب آوري، به من گفت:اين دسته چك را، دانشگاه براي شما،  مانند تمام پژوهشگران ديگر دانشگاه، آماده كرده است، تا اگر در هنگام آزمايش ها، به تجهيزاتي نياز داشتيد، بدون معطلي به كمپاني هاي سازنده تجهيزات، اطلاع بدهيد. آن ها تجهيزات را، براي شما مي آورند، و راه مي اندازند، و بعد فاكتوري به شما مي دهند. شما هم مبلغ فاكتور شده را، روي چك مي نويسيد، و تحويل آن كمپاني مي دهيد. به اين ترتيب آزمايش هاي شما، با سرعت بيش تري، پيش مي روند.


توضيح پروفسور، مرا شگفت زده كرد، و از ايشان پرسيدم:بسيارخوب، ولي اين جا  اشكالي وجود دارد، و آن امضاي چك هاي سفيد اين دسته چك است! اگر كسي از اين چك سوء استفاده كرد، شما چه خواهيدكرد:


با لبخند بسيار آموزنده يي چنين پاسخ داد: بله، حق با شماست. ولي بايد قبول كنيد، » كه درصد پيشرفتي،كه ما در سال بر اساس اين اعتماد به دست مي آوريم، قابل مقايسه با خطايي كه ممكن است اتفاق بيفتد، نيست. اين نكته، تذكر يك واقعيت بزرگ و آموزنده بود. نكته يي ساده،كه متأسفانه ما  دركشورمان، نسبت به آن بي توجه هستيم.


برگرفته از کتاب استاد عشق


ادامه دارد…. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *